Wyjście z klasą
Wyjście z klasą
W dniu 19 listopada 2025 r. została podpisana umowa pomiędzy Skarbem Państwa – Ministrem Edukacji a Powiatem Lidzbarskim w sprawie realizacji zadania w ramach przedsięwzięcia pn. „Wyjście z klasą”. Dzięki tej inicjatywie szkoły podstawowe oraz ponadpodstawowe z terenu powiatu lidzbarskiego wzięły udział w działaniach, których celem było uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego dzieci i młodzieży.
Program umożliwił uczniom aktywne uczestnictwo w kulturze, poznawanie miejsc pamięci i dziedzictwa narodowego oraz osiągnięć nauki, a także sprzyjał rozwijaniu kompetencji społecznych, kulturowych i twórczych.
· Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Lidzbarku Warmińskim
(Specjalna Szkoła Przysposabiająca do Pracy w Lidzbarku Warmińskim oraz Szkoła Podstawowa Specjalna nr 2 w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Lidzbarku Warmińskim)
W ramach realizacji programu „Wyjście z klasą”, uczniowie szkoły podstawowej oraz szkoły przysposabiającej do pracy wzięli udział w warsztatach historycznych w Zamku Biskupim w Lidzbarku Warmińskim – Muzeum Warmii i Mazur.
Uczniowie zwiedzali komnaty piętra reprezentacyjnego zamku, poznawali tradycje i zwyczaje dawnej Warmii oraz odkrywali zamkowe tajemnice. W ramach zajęć praktycznych malowali w ceramice odtworzone kafle piecowe według historycznych wzorów. Zwieńczeniem wizyty był koncert organowy w kaplicy zamkowej.
· Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Kazimierza Jagiellończyka w Lidzbarku Warmińskim
Uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących uczestniczyli w dwóch wyjazdach edukacyjno-kulturalnych.
Pierwszy z nich obejmował wycieczkę klas drugich do Elbląga, gdzie młodzież obejrzała spektakl „Opowieść wigilijna” w Teatrze im. A. Sewruka. Następnie uczniowie zwiedzili zamek w Malborku, poznając historię jednego z najważniejszych zabytków średniowiecznej Europy.
Drugim wyjazdem był jednodniowy pobyt w Warszawie, obfitujący w treści historyczno-obywatelskie oraz muzealno-kulturalne. Zwiedzanie Sejmu RP rozpoczęło się od udziału w obradach. Kolejnymi punktami programu były Muzeum Neonów, prezentujące iluminacje z epoki PRL, oraz Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, gdzie podczas warsztatów pt. „Jak pięknie się różnić?” poruszano tematy tożsamości, dyskryminacji i hejtu. Wyjazd zakończył się wieczornym spacerem i wizytą na Jarmarku Warszawskim.
· Szkoła Podstawowa Specjalna nr 5 w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Lidzbarku Warmińskim
W ramach programu „Wyjście z klasą” wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego uczestniczyli w dwóch wyjazdach edukacyjno-kulturalnych do Olsztyna.
Podczas pierwszego wyjazdu młodzież zwiedzała Muzeum Warmii i Mazur, uczestnicząc w warsztatach muzealnych, a także Centrum Popularyzacji Nauki i Innowacji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego – Kortosferę. W centrum nauki uczniowie wzięli udział w trzech warsztatach: chemicznym „Magia nauki pod choinkę”, rękodzielniczym oraz w zajęciach w laboratorium wysokich energii. Zwiedzali również ekspozycje: „Sieje więc jestem” oraz „Człowiek – istota jedząca”.
Podczas drugiego wyjazdu młodzież odwiedziła Teatr Lalek w Olsztynie, gdzie obejrzała spektakl „Dziadek do orzechów”, który dostarczył wielu artystycznych wrażeń i umożliwił bezpośredni kontakt ze sztuką teatralną.
Podsumowanie
Wszystkie wyjścia zrealizowane w ramach programu „Wyjście z klasą” sprzyjały poszerzaniu wiedzy uczniów, rozwijaniu ich zainteresowań, integracji grup oraz kształtowaniu kompetencji społecznych i kulturowych, stanowiąc cenne uzupełnienie codziennej pracy dydaktyczno-wychowawczej.


