Katastrofy budowlane najczęściej powodowane są:
Postępująca urbanizacja, starzejąca się infrastruktura budowlana i techniczna obliguje obywateli do znajomości sposobów postępowania w razie katastrofy budowlanej.
Spróbuj ocenić swój stan zdrowia – na przykład: czy możesz poruszać kończynami. Zachowaj spokój i raczej nie próbuj uwolnić się sam. Zaraz dotrze do Ciebie pomoc. Niestety, musisz „naprowadzić” ratowników na miejsce, w którym się znajdujesz: – wzywaj pomocy najlepiej w kilkuminutowych odstępach; – możesz robić to głosem lub w inny dostępny sposób, np. stukając w rury c.o. lub inne przedmioty. Sprawdź dokładnie, co się stało. Jeśli spodziewasz się dodatkowego zagrożenia, np. gazem, powiadom okolicznych mieszkańców. Jeśli przyjechali już strażacy, to nie bądź przeszkadzającym gapiem, pomóż im lub opuść zagrożoną strefę.
W miarę możliwości oceń, czy są zagrożeni ludzie. Wezwij straż pożarną Podaj możliwie dużo informacji. Jeśli nie zagrozi to Twojemu bezpieczeństwu, przystąp do ratowania ludzi (jeśli wiesz na pewno, że są uwięzieni).Jeśli mogłoby to jednak zagrozić Tobie, to ogranicz się tylko do zabezpieczenia terenu przed osobami postronnymi. Opuszczając dom (mieszkanie):
Gdy nie masz możliwości opuszczenia domu, wywieś w oknie białe prześcieradło lub obrus – jako znak dla ratowników, że potrzebujesz pomocy. Gdy jesteś unieruchomiony (przysypany), nawołuj pomocy, stukaj w lekkie elementy metalowe – ułatwisz ratownikom lokalizację. Gdy opuściłeś dom (mieszkanie):
Gdy byłeś świadkiem katastrofy budowlanej, niezwłocznie powiadom Straż Pożarną, Policję, Pogotowie Ratunkowe.